ukázka plyšákůveselý obchůdek s mikroby...chcete se pobavit?

Bavíte se rádi? Máte rádi recesi a dáváte s oblibou netradiční, originální dárky, či pozornosti? Chcete názorně poučit, či vzdělat své dítko, či jen mu udělat radost novým společníkem do postýlky, na cesty,  pro potěšení?
Vyberte si z naší netradiční nabídky plyšových mikrobů, bacilů, virů, roztočů a podobné havěti..!
Zboží můžete objednat mailem,či v e-shopu, vyzvednout pak osobně u nás, či si je nechat odeslat přepravní společností.
Jednotná cena za plyšový mikrob je 249,-Kč, což je cena DOPORUČENÁ
dovozcem pro prodej do maloobchodu .
e-shop:e-shop HASCO
F A K T A  o některých mikrobech, bakteriích a hmyzu...:
Knihomol:Mnoho mikroorganismů se rádo zabydlí v dobré knížce a postupně ji požírá.Ryběnka a Psocoptera jsou nejčastěji seknihomol vyskytující druhy, musíme se však také zmínit o termitech, můrách, švábech, broucích napadajících kobedrce, potraviny, pavoucích, hrobařících a jiných.Nicméně,Anobium punctatum  je klasický knihomol, primárně zodpovědný za chodbičky uvnitř starých kodexů a rukopisů./Pracuje během dnetaké jako obyčejný červotoč, kde ho nacházíme nejčastěji./ Jeho larvy jsou milovníky listů knížek.Stráví až pět let požíráním listů románů a beletrie.Pak se zakuklí, postoupí přeměnu, rozepnou svákřídla a jako moucha odletí pryč.
Borelioza:lymská nemoc byla poprvé identifikována v roce 1970 ve Spojených státech blízko města Lyme, v Konektikatu-Lymská nemoc patří k nejvíce zaznamenávaným chorobám způsobeným klíštětem.Bakterie Borrelia burgdorferi bylaborelie rozpoznána jako příčina nemoci na počátku roku 1980, ačkoli DNA-analýza hlodavců a klíšťat v muzejních sbírkách dokládá, že bakterie existovala po celá staletí, pokud nbe tisíciletí.Klíště napadá jak zvířata, tak lidi.Běžné příznaky zahrnují bolesti, horečku, únavu a rozšiřující se vyrážku /neboli erythema migrans/.Typická vyrážka se nachází nejprve na místě kousnutí a pak se stěhuje kdekoli po těle po dobu několika dní, až měsíců.Jak se vyrážka zvětšuje, bledne. Pokud se objeví kožní projev, jedná se o jasný důkaz onemocnění a je zahájena antibiotická léčba.Vyrážka se vyvine jen v 80% případů, proto pokud se projeví symptomy pokousnutí klíštětem, raději vyhledejte lékařskou pomoc.Neléčená Lymská Borelioza může vést k artritidě, lícní paréze, meningitidě a může poznamenat mozkové funkce, vést ke ztrátě paměti nebo změnám kongitivních funkcí.Proto, když jste v přírodě, dávejte si dobrý pozor na klíšťata, neboť i vy můžete skončit jako jejich cíl.

Veš:Vši jsou jedna z nějběžnějších nákaz, postihujících naše děti. Přestože nehygienické podmínky někdy podporují jejich výskyt,veš mohou rychle změnit svého hostitele /neopomínaje rodiče a školní kolektivy/. Ve skutečnosti jsou vši dětské naprosto lhostejné k životním podmínkám. Jejich přirozeným teritoriem je vlasatá část hlavy, jmenovitě skalp /nemohou však přežít bez hostitelova tepla méně, než jeden den/ Navíc vši neumí létat, ani skákat, proto jediný způsob přenosu je přímý tělesný kontakt nebo společné sdílení osobních věcí, jako jsou hřebeny, klobouky, svetry a ručníky.V první světové válce se vši nekontrolovaně šířily v zákopech a vojáci se jim snažili vyhnout pravidelným stříháním vlasů.Jestliže vás přece jenom napadnou vši, existuje speciální šampon a různá chemická léčba, která vám pomůže se jich zbavit.Hřebenem s jemnými suby důkladně vyčesávejte vlasy a vybírejte vši společně s jejich vajíčky, hnidami.Vyperte ložní prádlo a oděvy.Někteří odborníci zastávají názor, že prádlo, které přišlo do kontaktu s vešmi by mělo být zničeno.Není to příjený pocit, být zavšivený.

Beďar:Zatímco v dospělosti trpí na akné jen někdo, skoro u 100%populace propukne toto onemocnění ve věku dospívání.beďar Propionibacterium acnes  je bakterie kůže významně zodpovědná za vznik akné.Zvýšená tvorba testosteronu
/který se vyskytuje jak u dívek tak chlapců/ během puberty podporuje zvýšenou tvobu mazu v mazových žlázách.Za běžné situace je maz prosakující ven využíván coby promašťovač kůže a pomáhá odstraňovat mrtvé kožní buňky.Ale když se jeho objem zvětší,póry jaou zahlcovány.protože P.acnes miluje maz, rychle se množí v pórech kůže, způsobuje zarudnutí a otok a paleta projevů sahá od otevřených komedonů /uhrů/, uzavřených komedonů /s bílou špičkou/,papul /pevných hrbolků/, pustul /hrbolků obsahujících hnis/,makul /plochých červených skvrn/,nodul /hlubokých a zanícených papul/, k cystám /zaníceným, do hloubky sahajícím ranám, které mohou způsbit jizvy/.Jak můžeme pečovat o aknózní pleť? Krémy s peroxidem vám mohou pomoci ve většině případů.Ale jestliže si s P.acnes nevíte rady, neváhejte a obraťte se  na dermatologa.

Blecha:V hmyzí živočišné říši existuje asi přes dva tisíce druhů blech. Jejich velikost je cca od 1mm až do 7mm.. Mají tvrdé,blecha sploštělé tělíčko, tři páry nohou a velice vyvinuté bodavé ústrojí.Třetí pár nohou je uzpůsoben ke skákání. Blechy se živí sáním krve teplokrevných obratlovců a zablešení je problém především zvířecí. Člověk se stává hostitelem blech především po kontaktu se zablešeným zvířetem. Na člověku parazituje také blecha  obecná, zvaná také lidská  /Pulex irritans/. Blecha svou malou velikostí představuje symbol bezvýznamnosti. Ale jako přenašeče tyfu,tasemnic a dýmějového moru, nemůžeme blechy ignorovat.Pod mikroskopem je možno  rozeznat téměř 3000identifikovaných druhů.Nejběžnější se stala blecha  kočičí /Ctenocephalides Felis/, ale i přes její jméno se ráda přisaje i ke psům.Jestliže doma najdete blechu, doporučuje se důkladně vysávat dvakrát denne po dobu několika týdnů. Jediná blecha může naklást stvky vajíček a jediné zapomenuté vajíčko způsobí pro váš dům katastrofu. Jestliže zavoláte na pomoc profesionální desinfekční službu, měla by být schopná vypořádat se s problémem za vás.Blechy jsou tvrdí pracanti.Jejich schopnost skákat je známa, až stokrát přeskočí vlastní výšku /některé doskočí přes 1,5m/ a unesou náklad stokrát těžší, než jejich vlastní váha. Určitě skoro každý už zná výrok:"to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou". Kdo blechu potkal, ví, jak to je:-). Hodně vás může překvapit i taková belcha ježčí /Archaeopsylla erinacei/, i ta, stejně jako blecha psí /Ctenocephalides canis/, či kočičí "na člověka jde".A možná by vás překvapilo, kolik blech takový malý ježeček může mít.:-)
Řasa /sinice, anabaena/:řasaJednobuněčné řasy jsou známy pod odborným názvem jako fytoplankton. Rozsivky, Biddulphia, je druh fytoplanktonu, který může být spatřen jako hnědý povlak na dně a stěnách vodních nádrží. /V oceánu se nacházejí na mořském dně a nebo společně s řasami/.Proč se jim tak líbí ve vašem akváriu? Protože ryby produkují dusičnany a odpadní čpavek a to jsou dobrá hnojiva pro tyto i jiné řasy./A jetliže vaše nádrž obsahuje živé rostliny, které k životu potřebují světlo, tím lépe/ Jak předejít zamoření vašeho akvária?Nechte vodu cirkulovat a pravidelně filtrovat. testujte vodu na dusičnan a čpavek a jestliže se jejich hlasiny zvýší, vodu částečně vyměňte.Také požírači řas, jako krabi, či vodní šneci mohou udržet vaši nádrž čistou.Kostra rozsivek je složena z křemene, který vytváří složité a propracované ornamenty. Některé náplně používané ve filtrech akvárií a bazénů pocházejí z fragmentů starověkých Biddulphií a jiných rozsivek.Protože kostra rozsivek má mnoho malých pórů, je schopna zacgytit částečky menší, než 2 mikrony a tak udrží vaši vodu čistou.Můžete se setkat s pojmem vodní květ. Ten představuje masovou produkci sinic a schopnost tvořit povlaky na vodní hladině.Vznik a rozvoj vodního květu prochází třemi fázemi, na jejichž konci dochází k masovému úhynu buněk a rozkladu organické hmoty, která pak tvoří plovoucí vrstvu na hladině. Součástí vodního květu jsou sinice, /např. rodů Anabaena, Aphanizomenon, MicrocystisOscillatoria. Květ byl pozorován u zelených řas rodů Hydrodictyon, Chlorella,  Chlamydomonas a Ankistrodesmus, u rodů rozsivek Synedra a Cyclotella, dále u zlativek rodu Synura a zástupce krásnooček rodu Euglena. Vodní květ je pozorován již při obsahu 10 000 jedinců v 1 ml vody. Při vodním květu celkový objem biomasy dosahuje 10 cm3 biomasy na 1 m3 vody.

Moucha domácí:Obyčejná moucha domácí mává svými křídly až200x za sekundu, vytváří jeden z nejméně slyšitelnýchmoucha zvuků na světě. naneštěstí je jejich bzučení horší, než jejich kousnutí. S jediným pórovitým ústním ústrojím a žádným žihadlem nás moucha domácí nemůže píchnout /ačkoli existují příbuzné druhy, jako moucha koňská, která dokáže zasadit ohavné žihadlo stejně jako jiné druhy/Přesto jsou mouchy domácí nebezpečné i jinak,než nepříjemným bzučením.Zajímají je haldy smetí a výkaly.Distribuují stovky nemocí.Ve skutečnosti může jediná moucha nést miliony bakterií.Opravdu si nepřejte mít mouchu v polévce! Životní cyklus se udává v týdnech. Až tucet generací je moucha domácí schopna vyprodukovat v jediném roce. Během jedné snůšky naklade až 1000 vyjec, čísla se rychle stávají astronomickými./Jestliže by všechny najaře vylíhnuté mouchy přežily do léta, planeta by byla 20 vysoko pokryta mouchami!/Naštěstí pro nás existuje pro mouchy řada nebezpečí, od žab až po plácačky.Většina zahyne podvýživou. To je také štěstí, protože se mimo jiné krmí tím, že zvrací část jejich posledního jídla smíchaného se slinami na další chod a pak jej znovu pozřou s novým jídlem.Vědci z Kansasu zjistili, že mouchy domácí mohou být také příčinou šíření bakterie zvané Escherichia coli./viz E-coli/
Masožrout:Jeden z nejčastějších lidských patogenů vyvolávající angíny, infekce kůže, dýchacích cest, měkkých tkání,masožrout artritidy, endokarditidy, meningitidy, sepse, akutní glomerulonefritidu, revmatickou horečku.Onemocnění probíhají od inaparentních infekcí až po onemocnění s těžkým, smrtelným průběhem. Z patogenetického hlediska je můžeme rozdělit na primární, sekundární a pozdní (sterilní) následky.
Primární onemocnění:Angina, Impetigo, Erysipel, Celulitida a gangréna.Pneumonie, vulvovaginitida a puerperální sepse jsou v našich podmínkách výjimečné.
Sekundární onemocnění:Vznikají jako komplikace primárních infekcí: peritonzilární absces, sinusitida, lymfadenitida, záněty středouší, septická artritida, endokarditida, meningitida, sepse, septický a toxický šok, flegmóna.
Pozdní (sterilní) následky:Mohou vzniknout po nesprávně či pozdě léčeném primárním onemocnění působeném streptokoky skupiny A (i inaparentním)./viz zdroj/

Atletická noha:Trichophyton mentagrophytes - charakteristika - Rychle rostoucí dermatofyt. Jak je všeobecně známoatletická nohaatletická noha-nehet :-),tvoří velká množství konidií a typická spirálovitá vlákna. Test perforace vlasu je pozitivní, ureu hydrolyzuje během 5 dnů. Velmi mnohotvárný druh, což vedlo k popisu četných variet, z nichž ne všechny jsou všeobecně uznávány. U různých autorů se můžeme setkat s různým počtem i s různými definicemi variet. Před 2. světovou válkou to byl náš nejhojnější dermatofyt. Spektrum jeho zvířecích hostitelů je značně široké, většinou ale infekční řetězec začíná u nějakého hlodavce, nejčastěji u krtka. U infikovaných osob vyvolává tinea corporis, tinea barbae (mentagra!)* i tinea capillitii, často ve formě kerionu. Lze ho ale najít i v nehtech/viz zdroj/
*neboli Sycosis:
fíkovina, jmenuje se zvláštní onemocnění míšků vlasů nebo chlupů lidských, které jest způsobeno buď vniknutím mikrobů hnisání [Sycosis] coccogenes anebo výše organisovaných saprofytů resp. plísně Trichophyton tonsurans t. zv. [Sycosis] parasitaria v užším smysle slova. Tím povstává dlouhotrvající zánět a hnisání hlavně ve vousech u mužů, který má za následek vypadávání vousů, záněty hnisavé v okolí a který vede při delším trvání ke značnému znetvoření obličeje. Léčení děje se vyškubáváním vlasů (epilací), v novější době upotřebením paprsků Roentgenových, applikaci síry, dehtu atd. /viz ottův naučný slovník/
Ve starověku byla atletická noha přičítána bodnutí hmyzem. Nicméně v 19. století skupina vědců objevila, že zodpovědnost za ni nesou organmismy.Ačkoli paleta hub může způsobit na noze vyrážku, způsobující svědivou, popraskanou kůži, typicky mezi čtvrtým a pátým prstem.Atletická noha je nejčastější mykotická kožní nákaza.zatímco výskyt převládá mezi dospívajícími chlapci a muži, skoro 70%populace se může potýkat s nákazou na nějakém místě na těle.Naštěstí existují četné pudry a krémy,které mohou pomoci,ačkoli v mnoha případech jsou účinné až léky na přepis.Samozřejmě se T.Mentagrophytes se nezaměřuje pouze na atlety :-) Miluje teplé, vlhké prostředí, které se nachází např. v uzavřených místnostech, šatnách a samozřejmě mezi vašimi prsty.Boty a tenisky také hrají velkou roli ve vytváření útulných podmínek, které houbě prospívají.S atletickou nohou se nesetkáme v oblstech, kde lidé chodí bosi.

E.coli /Escherichia coli/: Escherichia coli je gramnegativní, bičíkatá, tyčinkovitá bakterie, která se běžně vyskytuje vEcoliEcoli lidském trávicím ústrojí (tlustém střevu). V některých případech však může způsobit infekce (průjmová onemocnění, infekce močových a žlučových cest, popř. zápaly plic). Není však jednoznačně patologickou bakterií, patří k nejvýznamnějším zástupcům běžné střevní mikroflory, která se podílí na správné funkci trávení - rozkladu potravy ve střevě. Vědci z Kansasu zjistili, že příčinou šíření bakterie zvané E coli mohou být také mouchy domácí. Překvapivě výzkum prokázal, že se v tomto případě jedná o bakterii nesoucí patogenní gen O157:H7, který je pro člověka až v 30% případů kmenem smrtelným. Nálezem E coli se nejčastěji  identifikuje fekální kontaminace vody. Zde může přežívat dlouhé týdny a při požití může způsobit potíže. E.coli se ničí při teplotě 60 °C za 30 minut, varem během jedné minuty, při skladování potravin v chlazeném nebo zmrazeném stavu přežívá. Většina kmenů E. coli je za běžných podmínek nepatogenní, za určitých okolností (oslabení organismu, nemoc, atd.) se ale chovají jako patogeny a mohou způsobovat akutní i chronické zánětlivé procesy.
lamblie
Lamblie /Giardia lamblia/: neboli Lamblie střevní, je střevní bičíkovec, který vedle člověka může infikovat širokou říšiLamblielamblie živočišných druhů. Je to  parazit, který žije v infikovaném intestinálním traktu lidí a zvířat. Dráždí střevní sliznici a snižuje resorpční plochu tenkého střeva. Mezi typické symptomy onemocnění patří průjem, plynatost, křeče v horní části intestinálního traktu, nauzea a úbytek na váze.

Ebola:"Smrt přichází za pár dnů :-("
Ačkoli původ Eboly-hemorrgahické horečky není znám, ebola virus byl poprvé rozpoznán v roce 1976 blízko řeky Ebola v Kongu v Africe.Ebola má velice krátkou inkubační dobu, od 2 do 21 dnů, pak se objevujeí charakteristické symptomy, ktré zahrnují horečku, bolesti, bolení v krku a slabost, průjmy spojené s krvácením do trávicího traktu, bolest žaludku, zvracení, vnitřní a vnější krvácení. Během několika dní na ni umírá až 90ebola procent nakažených. Zatím na tuto nemoc neexistuje žádný lék ani vakcína.Protože včasná diagnóza eboly je obtížná,  počáteční symptomy se podobají mnoha chorobám, oběť trpí příznaky podobnými chřipce, může být těžké ebolu rozpoznat správně.  Nemoc se přenáší při kontaktu s tělními tekutinami nemocného.Podle světové zdravotnické organizace bylo dosud infikováno touto nemocí na 1850 lidí, z nichž 1200 nákaze podlehlo.Šíření viru, který byl objeven v roce 1976, podle WHO začalo s lovem šimpanzů, ze kterých se pravděpodobně přenesl na člověka./viz článek../
Po roce 1976 bylo případů propuknutí nemoci jen kolam sta-mnoho z nich bylo výsledkem nozkomiálních přenosů/ve zdravotnickém zařízení/.Případy jsou omezeny na odlehlé části Afriky.Pokud se nacházíte jinde, než v tropické africe, neznepokojujte se, pravděpodobně trpíte něčím jiným.

Malárie /zimnička tropická/:Malárie je závažné a někdy až fatální onemocnění způsobené parazity. Malárie znamená v italštině "zkažený vzduch" a je způsobena parazitem Plasmodium a přenášena komárem z rodu Anopheles..Rozlišují se 4 druhy malárie,zimnička tropická které mohou postihnout člověka: Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, Plasmodium ovale, Plasmodium malariae. Místem nákazy jsou v počátku játra.. Mezi symptomy malárie patří horečka a chřipce podobné projevy, včetně zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a únavy. Dále se mohou objevit nausea, zvracení a průjmy. Malárie může zapříčinit chudokrevnost a žloutenku (žluté zabarvení kůže a očí) díky ztrátě červených krvinek. Není-li okamžitě zahájena léčba malárie s typem P.falciparum, může dojít k vážnému selhání ledvin, k záchvatu, k neurologickému postižení, bezvědomí až k úmrtí.Člověk se malárií nakazí po pokousání moskytů nebo komárů infikovaných tímto parazitem. Pokud komár pokousá (poštípá) infikovanou osobu, sáním krve přijme mikroskopické částice parazita malárie od infikované osoby, a tím se komár infikuje a stává se potenciálním přenašečem. Parazit malárie se v těle komára musí nejprve rozmnožit (obvykle k tomu potřebuje 1 týden), než se stává rizikem pro další neinfikovanou osobu. Jestliže takto infikovaný komár po zhruba jednom týdnu poštípe další osobu, parazit se z komára přenese krví do nového hostitele (člověka). Parazit pak putuje do lidských jater, kde napadá jaterní buňky, roste a množí se. Během tohoto období infikovaná osoba nepociťuje žádné klinické příznaky. Následně parazit opouští jaterní buňky a napadá červené krvinky. K tomu dochází v průběhu 8 dní až několika měsíců. Jakmile se parazit nachází v červených krvinkách, opět roste a množí se. Zvětšené červené krvinky prasknou, uvolní se parazit, který může snadno napadat další červené krvinky, Přitom se do krve uvolňuje parazitární toxin, který způsobuje klinické projevy malarického onemocnění. Pokud komár poštípe již infikovanou osobu, dostává se parazit do komára a infikuje ho. Takový komár opět po týdnu může znovu infikovat další zdravou osobu./viz zdroj/
Plasmodium a Anopheles se nacházejí v tropech a subtropech.Malárie byla v zemích rozvinutého světa vymýcena. Cestovatelé do tropických oblastímohou brát antimalarické léky, používat odpuzující prostředky proti hmyzu /zvláště za svítání a soumraku, když komáři štípou/, nosit dlouhý oděv a spát pod sítěmi nebo v zastřešených budovách. Nicméně dokonce pro  cca 40% světové populace mohou být i  tato základní opatření nedostupná a nepraktická. Jaký je výsledek?Až půl miliardy lidí ročně onemocní na malárii a více, než milion nakažených zemře, většinou jsou to africké děti.Snaha o vyhubení se shledala s odporem /jak biologickým, tak politickým/. Na některé léky a insekticidy proti Anopheles a Plasmodi vznikla resistence.mořská třpytka

Mořská třpytka /Noctiluca/:neboli talířovka svítivá, v moři je to druhá nejvýznamnější skupina eukaryotických producentů (po rozsivkách). Většinou jsou to bičíkovci, jen velmi vzácně mají rhizopodiální, kokální nebo trichální organizaci stélky. Mají velmi mnoho specifických rysů – pancíř, dinokaryon, pusuly, ocellus atd. Jsou podstatnou složkou mořského planktonu, ale vyskytují se i ve sladkých vodách. Mnohé druhy jsou velmi toxické.
/viz zdroj/

rudý přílivrudý přílivRudý příliv /Alexandrium tamarense/:“Rudý příliv“ je vžitý název pro fenomén známý jako kvetení vody, jev, při kterém se vodní řasy v brakických (smíšených), slaných i sladkých vodách rapidně přemnoží nebo “vykvetou“. Tyto řasy, zejména fytoplankton, jsou mikroskopické, jednobuněčné, rostlinné organizmy, které mohou u hladiny tvořit husté, zřetelné skvrny. Určité druhy fytoplanktonu obsahují fotosyntetická barviva od zelené přes hnědou po červenou. Pokud se fytoplankton vyskytuje ve vysokých koncentracích, zdá se voda zakalená nebo zabarvená od bílé až téměř po černou, obvykle však červenou nebo hnědou. Ne každé kvetení je tak husté, aby způsobilo zbarvení vody a ne každé zabarvení způsobené řasami je červené. A navíc, rudé přílivy nejsou typicky spojené s přílivem vody, a proto vědci upřednostňují výraz „kvetení řas“.Výraz „rudý příliv“ se často používá v USA pro určité kvetení řas, které je obvyklé na východě Mexického zálivu a také se mu říká „floridský rudý příliv“. Tento typ kvetení je způsoben druhem ze skupiny dinoflagelátů známým jako Karenia brevis a ve floridských vodám serudy priliv foto vyskytuje téměř každoročně. Množství organizmů během tohoto kvetení  může dosahovat až desetimiliónů v litru mořské vody. A obvykle barví vodu do tmavě červeno-hnědého odstínu.Termín „Rudý příliv“ se také často používá na severovýchodním pobřeží USA, zvlášť v Zálivu Maine. Tento typ kvetení je způsoben dalším druhem ze skupiny dinoflagelátů známým jako Alexandrium fundyense. Kvetení těchto organizmů má za následek vážné škody při rybolovu, jelikož toxiny v těchto organismech způsobují, že se filtrující měkkýši stanou díky saxitoxinu pro lidi jedovaté.Nejvýraznější následky rudých přílivů jsou spojené s úmrtím mořských a pobřežních ryb, ptáků, a dalších mořských savců a živočichů. V případě floridského rudého přílivu jsou tato úmrtí způsobena účinky neurotoxinu, který produkuje Karenia brevis, nazývaného brevetoxin.
Příčiny
Co způsobuje rudé přílivy není jasné, jejich výskyt se na některých místech zdá zcela přirozený, zatímco na jiných to vypadá, že je způsoben lidskou aktivitou. Četnost a závažnost (úroveň) kvetení řas byla v některých částech světa spojována se vzrůstajícím koloběhem živin způsobeným lidskou činností. V jiných oblastech je kvetení řas sezónní záležitostí způsobené příbřežním vzestupným prouděním, které je přirozeným důsledkem určitých mořských proudů. Růst mořského fytoplanktonu je všeobecně dán přítomností nitrátů a fosfátů, které mohou být hojné v oblastech s erozí zemědělské půdy, stejně jako v oblastech se vzestupným příbřežním prouděním. Pobřežní znečištění vody způsobené lidmi a neustálé zvyšování teploty mořské vody také mohou podpořit rudé přílivy. Další faktory, jako železitý prach z rozsáhlých pouštních oblastí, jako je např. Sahara, také hrají velkou roli. Některé kvetení řas v tichomořské oblasti se také přičítá velkým klimatickým výkyvům jako je El Niňo. Zatímco se rudé přílivy v Mexickém zálivu vyskytují od dob prvních objevitelů jakým byl Cabem de Vaca, není jasné, co zapříčiňuje toto kvetení a jak velkou roli hrají antropogenické a přirozené faktory. Předmětem diskuze je rovněž to, zda nápadně zvýšená četnost a úroveň kvetení řas v některých oblastech světa není jen dána zvýšeným pozorováním a rozvojem poznávacích metod druhů.
Způsobená onemocnění
Ně:Některé organismy rudého přílivu přirozené produkují silné toxiny, jako jsou saxitocin, aminokyselinový fykotoxin a brevetoxin a jsou složené z jedovatého fytoplanktonu, který se zahrnuje do „škodlivého kvetení řas“ („harmful algal blooms“ neboli „HABs“). Různé toxiny rudého přílivu mají různé účinky jako např. poškození nebo dysfunkci iontových kanálů v neuronech, imitujících neurotrasmitery nebo inhibují enzymatickou aktivitu. Aminokyselinový fykotoxin produkovaný rodem Pseudo-nitschia způsobuje neurologická poškození mořských savců a často se vyskytuje na západním pobřeží USA. Některé toxiny rudého přílivu mohu být vysoce koncentrované v těch mořských organismech, které mají schopnost filtrovat a konzumovat velké množství jedovatého fytoplanktonu. Jde např o korýše, některé ryby, velryby. Korýši nasbíraní v zasažených oblastech mohou být pro konzumaci potencionálně nebezpečné, což vede k uzavírání takových pěstíren.
Vážné případy
 :30.8.2007 byl japonský hudební producent N-Kei Enzaki nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji v japonské Ósace poté, co pozřel mušle kontaminované toxinem z rudého přílivu.
23.8.2007 zemřel 5-letý chlapec a dalších 12 bylo v Sorosogonu na Filipínách hospitalizováno poté, co snědli mušle kontaminované toxinem z rudého přílivu
V červnu v Casiguranu a Sorsogonu zemřely 2 děti a 5 dalších bylo hospitalizováno po pozření mušlí kontaminovaných toxinem z rudého přílivu.

V roce 1972 způsobil v Nové Anglii rudý příliv jedovatý dinoflagelát Alexandrium (Gonyaulax) tamarense (Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_tide)

Šílená kráva /BSE - Bovine Spongiform Encephalopathy/:
Chorobu bovinní spongioformní encefalopatie (BSE, Bovine Spongiform Encephalopathy, tzv. „nemoc šílených krav“) řadíme do skupinyšílená kráva přenosných smrtelných neurodegenerativních onemocnění lidí a zvířat, obecně označovanou jako TSE (Transmissible Spongiform Encephalopathy) nebo prionové nemoci. Společnou charakteristikou je dlouhá inkubační doba a houbovité (spongiózní) neurodegenerativní změny v mozcích postižených. Mezi zařazované nemoci patří například ze zvířecích chorob BSE nebo scrapie (kulhavka) a z humánních CJD (Creutzfeldt-Jakobova nemoc) nebo nvCJD (nová varianta CJD)./zdroj/

Spavá nemoc
/trypanozoma spavičná, dobytčí/: Patří mezi bičíkovce. Trypanozoma žije
většinou paraziticky v krvi, některátrypanpzoma dobytčítrypanosoma spavičná volně, T. spavičná má jeden bičík, unudulující membránu ( bičík ze zadní č. b. směřuje k přední č. a je  po celé délce spojen jemnou blankou).Výskyt: rovníková Afrika, parazit krevní plazmy, způsobuje spavou nemoc (horečky, zduření uzlin, hubnutí, ztráta tělesných sil, v posledním období života neustálý spánek), trvá 1-2 roky, neléčená končí smrtí. Přenašečem je moucha
tse-tse a komár Anofeles. Trypanozóma dobytčí – způsobuje onemocnění dobytka tzv. nagana má velký počet bičíků, schopna  trávit celulózu = symbionti ve střevě švábů a termitů
 sužuje dobytek v Africe. 

Život s Marsu /z měsíčního kamen
e
ALH 84001/:Vědecký tým z Johnson Space Center [http://www.jsc.nasa.gov]život z Marsu a Stanford University je přesvědčen, že při rozboru meteoritu z Marsu nalezl mikroskopické zkameněliny primitivních baktérií, což by znamenalo existenci alespoň primitivního života na Marsu před 3.5 miliardami let. Vědci zkoumali 1.9 kg vážící kámen, který nese označení ALH 84001. Před 15 milióny let dopadla na povrch Marsu kometa nebo asteroid a vymrštila do okolního prostoru milióny tun horniny. Část tohoto materiálu unikla gravitačnímu působení Marsu a již zmíněný kámen dopadl před 13 000 lety na povrch Antarktidy. Kromě tohoto meteoritu existuje v pozemských sbírkách ještě dalších 11 marsovských meteoritů. To, že pocházejí z Marsu je zřejmé z jejich složení, které je totožné s údaji o složení povrchu Marsu, které zjistily před 20-ti lety americké sondy Viking. Nejdříve se vědcům podařilo v ALH 84001 objevit organické molekuly, tzv. polycyklické aromatické hydrokarbonáty, později minerály, které se vyskytují v blízkosti mikroorganismů a nakonec i mikroskopické fosílie. Největší z nich jsou ovšem velké jako setina tlouštky lidského vlasu, většina jich je ještě 10x menší. Tým používal k analýze elektronový mikroskop se scanerem a laserový hmotnostní spektrometr s doposud nevídaným rozlišením. Možnost, že by se meteorit mohl infikovat pozemskými baktériemi během doby, kdy ležel v Antarktidě je vyloučena, protože stáří fosílií bylo určeno na 3.6 miliardy let a navíc při prověrce jiných meteoritů nalezených v Antarktidě nebyly mikrofosílie nalezeny. O dva měsíce později oznámili britští vědci, že také nalezli organické fosílie ve dvou meteoritech z Marsu. Jedním z nich je již zmínění ALH 84001 a druhým je meteorit EETA79001. Šokující je také to, že stáří druhého meteoritu je "pouhých" 180 miliónů let, což je z hlediska Sluneční soustavy velmi krátká doba. Z Marsu byl vymrštěn při mohutném impaktu před 600 000 lety a nalezen v Antarktidě byl v roce 1979. Jeho stáří by znamenalo, že případný život na Marsu by vydržel mnohem déle než bychom předpokládali. Meteorit EETA 79001 je 7.9 kg vážící kámen, který patří do skupiny tzv. Shergottitů.Mezitím ovšem tým z Ohio State University dospěl k závěru, že mikrofosílie nalezené v ALH 84001 nejsou biologického původu, ale že vznikly při geologických procesech v horninách při teplotách kolem 800 oC, což by živé organismy nepřežili. Tito vědci tvrdí, že při výzkumu stejných částí meteoritu nalezli pouze "chlupatá" zrna magnetitu, což je oxid železa, který se na Zemi vyskytuje pouze v okolí sopečních kráterů./zdroj/

Chlamydie: Chlamydie jsou obligatorní intracelulární parazité, které jsou podobné gramnegativním bakteriím ( mají oběchlamydie nukleinové kyseliny a stavba buněčné stěny je podobná jako u ostatních G-bakterií ) Rod Chlamydia má 4 nejrozšířenější a známe druhy.Chlamydia trachomatis (CTR),Chlamydia pneumoniae (CPN), dle nové klasifikace  Chlamydophila pneumoniae,Chlamydia psittaci (CPS), novější název Chlamydophila psittaci,Chlamydia pecorum (CPC).V humánní medicíně mají hlavní význam Chlamydia trachomatis ( CTR )  a Chlamydia pneumoniae (CPN ) , které jsou lidskými patogeny. Chlamydia psittaci ( CPS ) – je primárně zvířecí patogen s možností přenosu na člověka. Chlamydia trachomatis (CTR)  je nejčastějším sexuálně přenášeným bakteriálním patogenem na světě, a je původcem pohlavních chorob (STD- Sexual Transmitted Disease ). Dle WHO každoročně vzniká asi 500 milionů nových případů STD , a co je zarážející , že přibližně 90 milionů těchto infekcí je připisováno Chlamydia trachomatis. Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladí lidé jak mužského tak i ženského pohlaví , a to nejvíce ve věkových skupinách 15 – 30 let. Je nejčastější příčinou neplodnosti u žen i u mužů. CHhlamydia pneumoniae (CPN) – je ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Během posledních let je zvýšen počet akutních i chronických onemocnění , které dávají do souvislosti s infekcí CPN. Jsou to onemocnění nejen respirační traktu, ale i mimorespirační. Onemocnění u člověka , způsobených Chlamydia pneumoniae: rhinitis, sinusitis, otitis media, pharingitis, bronchitis, pneumoniae, astma bronchiale, konjunktivitis, artritis ( reaktivní artritida), erythema nodosum, meningoencefalitida atd. Již několik let se uvažuje o potenciálním uplatnění CPN při vzniku ischemické choroby srdeční, roztroušené skleróze, Aishajmerové choroby atd. Cesta přenosu : kapénková infekce nebo přímým kontaktem. Inkubační doba: 1.-3. týdny. každopádně se jedná o závažné onemocnění, které není radno podceňovat./zdroj/

 Mozková buňka /Neuron/:Předně bychom měli upřesnit, že Neuron je i mozková buňka,ale především se jedná o základní,neuronneuron funkční buňku nervové tkáně, čili buňku nervovou. Skládá se z těla a výběžků.Ty se dělí na dendrity/dostředové/ a neurity /odstředivé/ a pomáhají přenášet nervové vzruchy z jednoho neuronu na druhý. Jednotlivé neurony spolu komunikují za pomoci synapse/spojení/a přenášejí rychle informace formou podráždění. neuron je buňka vysoce efektivní a specializovaná, schopná přijmout vést, zpracovat a předat informaci do centra nervové soustavy a vyslat a předat zpět odpověď. /"sáhnete na horká kamna, přes nervové podráždění se dostane do mozku informace o bolesti, zpětně je vyslán příkaz z mozku a vy ucuknete"./Přenáší se tak informace z vnějšího prostředí do centra organismu a umožňují mu tak zpětně reagovat.

Opar
/herpes simplex virus2/:
HSV2: Genitální herpes (herpes genitalis nebo progenitalis), čili opar na genitálu se vyskytuje
oparopar zejména u dospělých osob a patří mezi sexuálně přenosné nemoci - STD. U mužů se opar vytváří na žaludu, předkožce a u gayů provozujících anální sex pak v okolí konečníku. U žen se vytváří nejčastěji v oblasti stydkých pysků.Infikována může být i sliznice dutiny ústní v závislosti na sexuálních praktikách.Velice snadno se přenáší kontaktem s postiženým místem, obzvláště při nežádoucím rozškrábnutí puchýřku. Velice snadno se přenese do oka! Pozor na přenos kontaminovaným ručníkem! Výskyt onemocnění vyvolaného HSV 2 začíná v období sexuální aktivity, při výskytu u dětí je třeba myslet na možnost sexuálního zneužívání. Opar může různě dlouho přežívat v latentní podobě a propuknout při oslabení organismu. Infikovaný jedinec tak může zjistit, že se nakazil třeba až po dlouhých týdnech,měsících nebo dokonce i letech.  
/zdroj/
pivní kvasinka
Pivní kvasinka: Po více, než 6000 let je Saccharomyce scarevisiae využívána pro výrobu piva a chleba. (je to také jedna z mnoho druhů kvasnic pro výrobu vína) její latinský název znamená "sladký základ piva" - ačkoli je také široce používána v biomedicínském výzkumu, protože je levná a roste rychle.Jedna kvasnice se může pomnožit až na 1 000 000 kusů v 6ti hodinách a jediná kapička může obsahovat až 5 000 000 jedinc! Kvasnice obsahují specielní enzymy,pivní kvasinka které přemění molekuly cukru na oxid uhličitý a alkohol, ("en zume" znamená "v kvasnici" - z řečtina) oxid uhličitý nutí chléb kynout a způsobuje bublinky v pivu. V chlebus e alkohol vypařuje. V pivu a víně se ale hladina alkoholu zvyšuje, pokud kvasnice nezahyne ( a to je důvod, proč procentuální zastoupení v alkoholu v nedestilovaných nápojích dosahuje jen ke středním hodnotám).Jak lidstvo odhalilo takemství kvasnic před mnoha tisíciletími? Vzduch je naplněný malými divokými kvasnicovými výtrusy.Některé spadly pekaři do těsta a jiné zase do džbánu se šťávou a magický efekt kvasnic byl odhalen.. :-)
salmonellasalmonella
Salmonela: Roku 1885 americký veterinář Daniel E. Salmon objevil bakterii salmonelu, která je celosvětově hlavní příčinou potravinových otrav. Salmonela je velmi běžná a může se nalézat v mnohých potravinách.Nosičem mohou být vaši mazlíčci, zvláště pak plazi.Nicméně drůbež a vajíčka patří mezi nejvíce ohrožené potraviny a mělo by se s nimi zacházet se zvýšenou opatrností. Jak salmonela zdolá vaši antimikrobiální ochranu a dostane se do těla? Salátová zálivka, domácí vaječný koktejl, zmrzlina, majonéza, holandská omáčka a dressingy jsou běžnými přístupovými cestami, neopomínaje nedokonale tepelně zpracované kuře.Nehygienická kuchyňská zařízení, zanedbívání důkladného mytí rukou, nástrojů a povrchů, které byly v kontaktu se syrovým jídlem, bývají také často na vině.Onemocnění salmonelou nastane po inkubační době 6-48 hodin, trvá méně, než týden a nevyžaduje žádné lékařské ošetření. Nicméně v těžkých případěch u malých dětí, starých lidí a lidí s poškozeným imunitním systémem může hrozit dehydratace od častých průjmů a zvracení a to si žádá hospitalizaci /jestliže se bakterie dostane mimo gastrointestinální trakt, infikuje krev a hospitalizace je nevyhnutná/.Ačkoli dlouhodobé potíže jsou vzácné, může někdy trvat měsíce, než se úplně obnoví střevní mikroflóra /ve velmi vzácných případech se vyvinou  artritické problémy, známé jako Reiterův syndrom/. Jak se účinně chránit před nákazou? Důkladně si umývat ruce a jíst dobře tepelně upravené jídlo.mononukleozamononukleoza
Mononukleóza: Nemoc z líbání neboli mononukleóza je způsobena virem Epstein-Baarové /pojmenovaán podle jeho objevitelů Michala Epsteina a Y.M. Barrové/.Více než 95%populace prodělalo tuto infekci! Většina lidí chytí virus ve velmi mladém věku, v té době jsou symptomy často příliš nevýrazné, než aby stály za povšimnutí.Nicméně ti, kdo se nakazí ve starším věku, trpí bolestmi v krku, naběhlými lymfatickými uzlinami a extrémní nevolností. Navíc se může zvětšit slezina-sport a namáhavé činnosti musí být zakázány, protože hrozíjejí natržení.Virus Epstein-Barrové přesto není velmi nakažlivý.Přenos vyžaduje blízký kontakt, takový jako líbání nebo sdílení společných nápojů.A s inkubační dobou 4-7 týdnů to může být hodně dlouhá doba, než se dozvíte, že jste byli nakaženi.Většina lidí se vyléčí do dvou týdnů, ačkoli vir může v těle přetrvávat i rok!
Angína/Streptococcus/: angina-streptokokBakterie streptococcus je příčinou 15% všech bolestí v krku, zbytek způsobují viry! je tak velmi težké odlišit, zda váš bolavý krk je způsoben streptokokem nebo virem, což je ale velmi důležité pro vaši léčbu.Virová bolení v krku mohou být mírněna cucavými bonbony, kloktáním soli nebo octa, pitím čajů s medem nebo mentolem.Hrdla napadená streptokoky, se léčí, velice dnadno antibiotiky, například penicilinem.Jestliže se streptokokové onemocnění neléčí, může se vyvinout v daleko závažnější onemocnění, jako revmatická horečka, které způsobuje i poškození srdce. Jaké můžete najít roudíly? Virová bolení v krku jsou často doprovázena symptomy jako kašel, plný nos, slzící oči, chrapot a průjem. Streptokokové symptomy zahrnují náhle vzniklou horečku, bolesti žaludku a zvětšené uzliny.(streptokok se častěji oběvuje během zimy)Pro diagnostiku je rozhodující  výtěr z krku.Jestliže vás bolí v krku již několik dní nebo máte jorečku, měli byste se poradit s lékařem.
Chřipka: je respirační infekce způsobená kmeny Orthomyxoviridae. latinský výraz pro chřipku-inflenza - pochází z italského slovachřipka pro vliv, z dob, kdy byli lidé přesvědčeni, že hvězdy ovlivňují vznik epidemií.Každý rok 5-40% populace onemocní chřipkou.Naštěstí se většina úplně zotaví během dvou týdnů.Ačkoliv existuje tucet různých druhů chřipkových virů, vakcíny jsou účinné až v 90% případů zabrání rozvoji infekce.Tyto vakcíny je nejlepší aplikovat před chřipkovým obdobím.Trvá několik týdnů, než se stanou úplně efektivní /nicméně protože jsou k výrobě vakcín používaná vejce, lidé alergičtí na vejce by je neměli užívat/ V roce 1918, ještě před vynálezem vakcíny proti chřipce, vypukkla celosvětová pandemie španělské chřipky.Dvacet milionů lidí zemřelo.Možná právě dnes bychom měli děkovat šťastným hvězdám za vakcíny.
Kašel: Kašel je velmi běžný a může být způsoben paletou faktorů, včetně kouření, alergie, stejně jako více závažnými stavy, jakokašel je astma, TBC, městnavé srdeční selhání a rakovina plic. Většinou, zvláště u mladých a dětí je způsobrn mikroby.Zatímco rýma a chřipkové viry mohou způsobit obyčejný kašel,který je často zmírněn zvlhčovači vzduchu a sirupy proti kašli.Bacteria pertusis je příčinou černého kašle, vážného onemocnění, které trvá více, než 6 týdnů.Záchvaty kašle jsou časté, až 40x za den, mohou trvat přes minutu a často končí lapáním po dechu. Zatímco u starších dětí a dospělých jsou rizika nepatrná,malé děti snášejí nedostatek kyslíku špatně a modrají.Naštětí, DPT vakcíny /záškrt, tetanus, černý kašel/ obrovsky redukují incidenci černého kašle, zvláště u malých dětí.V zemích, kde je očkování bežnou praxí, počet onemocnění černým kašlem z desítek tisíc za rok k pár desítkám.Ačkoli ohlášené případy černého kašle v industrializovaných zemích jsou nyní velmi nízké, je riziko, že významné množství kašle u dospělých může vlastně být právě černým kašlem.Jestliže máte podezření na onu nemoc, obraťte se na svého lékaře.Antibiotika vás pomohou uzdravit.
Komár: Existuje 3000druhů komárů,ale Culex pipiens je nejběžnější. Nalézá se téměř všude po celém světě, kromě Antarktidy.komár Komáři kmitají křídli 300-600krát za sekundu.Znervózňující zvuk, který tím vytváří, se liší druh od druhu.Podle zvuku se navzájem vyhledávají a hledají vhodné partnery pro páření.Pouze samice komárů koušou.Jejich vajíčka potřebují k vývoji přítomnost krevní bílkoviny.Zatímco samice lehce dosáhnou lidské krve,samci inklinují krmení na ptácích.Žihadlo komára je je zřídka bolavé a dokonce si ho málokdy uvědomíte.Nicméně komáří slina smíchaná s krví způsobuje kožní zanícení a svrbění.Pleťové vody s uhličitanem zinečnatým a jiné krémy mohou tuto bolest zmírnit.Samozřejmě, nošení dlouhých kalhot a košilí s dlouhým rukávem, zvláště za svítání a soumraku, vás může nejlépe ochránit před kousnutím. Komáři jsou extrémně přitahování k oxidu uhličitému, který vydechujete a mohou jej objevit až na dálku 40metrů.Proto se můžete také pokusit zadržet dech.Přesto nejlepší odpuzující prostředky jsou ty, které obsahují diethyltoluamide /DEET/, picardin nebo eukalyptus.
Prachový roztoč: Ačkoli si mnoho lidí myslí, že pyl a zvířecí chlupy jsou spouštěči alergií, prvotní příčinou celoročních alergií aroztoč astma jsou roztoči.Trpí jimi asi 10% populace! Roztoči se živí oloupanou lidskou kůží, přímá příčina alergických reakcí je bílkovina v jejich trusu.Každý roztoč vytvoří několik tisíc potomků během jeho 4-5měsíčního života a miliony roztočů obývají každý dům.Zbavit se roztočů ve vašem domě není nic snadného.Nicméně pravidelné umývání a praní oděvů v horké vodě jich může velké množství zabít.Vysušovače vzduchu také pomáhají snižovat počty jejich kolonií,ačkoli pro dosažení ničivého efektu je nutná hodnota vlhkosti menší, než 40% a to po dlouhou dobu - což je velmi obtížné dosáhnout pro všechny, kromě těch, kteří bydlí v suchých oblastech.Protože se roztoči vyskytují hlavně v polštářích a postelích, antialergické povlečení může často poskytnout výraznou úlevu.Pravidelné vysávání je absolutně nezbytné.Pokud se vám roztoč jednou zavrtá hluboko do koberců a pohovek, už se ho nikdy nezbavíte.Všichni, kteří trpí alergií a astmatem, by ochranná opatření neměli podceňovat.
Svrab: Dlouho před tím, než se Napoleon utkal v bitvě u Waterloo, jeho zemi sužovala nákaza zákožkou svrabovou. Je to malý,zákožka svrabová osminohý parazit, podobný pavouku, který způsobuje svrab naboli prašivinu. Ačkoli její projevy nerostly do gigantických rozměrů, nakažení inklinovali ke škrábání nebo kousání sebe samých, padaly jim vlasy, měli poškozenou pokožku a šířili infekci. /vřídek velmi dráždí a intenzivně svrbí, což je způsobeno zavrtáváním se samičky hluboko do kůže a kladením vajec.Pak samička umře./Moderní hygiena ve vyspělých zemích deporotvala prašivinu více nebo méně ke zvířatům.Zákožka nepřežije bez svého hostitele déle, než dva dny.Přesto může být prašivina předána prodlouženým fyzickým kontaktem /podání rukou je příliš krátké/ nebo sdílením oděvů, ručníku nebo ložního prádla /u lidí zákožka upřednostňuje život mezi prsty a v záhybech loktů a kolen, či v podpaží./Protože se projevuje symptomy podobnými jiným onemocněním kůže, bývá těžké svrab správně identifikovat.Nejlepší věc, kterou můžete udělat, pokud máte podezření právě na toto onemocnění, je vyhledat lékaře nebo veterináře.Léčba může vyžadovat namáčení a léky po dobu  až 3 týdnů, než svrab odezní /dokud bílé krvinky všechny parazity nesežerou/.

Tuková buňka:V těle průměrného člověka je asi 40miliard malých korpulentních buněk, jejichž hlavním úkolem je dělat vás tlustými.Tytotuková buňka zavalité adipocyty /řecký výraz pro "tlustou buňku"/ se, samozřejmě, snaží tělu pomáhat. Tuk, který skladují, zajišťuje teplo a také transportuje vitamíny A, D, E a K celým tělem. Nejdůležitějším úkolem je tvorba energetických zásob, které zajišťují přežití v dobách nedostatku. Ale je tomu skutečně tak? V dnešním světě hlad nehrozí a tak přejídání se je zcela běžné. A co se týká kalorií, jste doslova to, co jíte, mínus dva až tři tisíce kalorií denně, které tělo potřebuje k životu /závisí na metabolismu, výšce, pohlaví a tělesné aktivitě/
A ještě něco byste měli vědět. Jeden kilogram tuku skrývá asi 6000 kalorií. Pokud se budete přejídat jen o pouhých pět procent denně, za měsíc přiberete půl kila. A když budete jíst dvakrát více, než je potřeba, přiberete kilogram za dva dny! Co je ale horší, tuk může ucpat vaše cévy a zvýšit riziko srdečního infarktu. Dobrá zpráva je, že pokud konzumujete jen o trošku méně, než je potřeba, chybějící kalorie jsou doplňovány z adipocytů a ty ihned začnmou hubnout.Takže pokud chcete zhubnout, zahoďte všechen stud a běžte do fitcentra.

Běžná rýma:Existuje více než 250 různých druhů virů rýmy a nachlazení! Rhinovirus je tím nejobyčejněším /rhino znamená "nos"/, má přes 100rýma různých variant, rhinoviry jsou zodpovědné za téměř 35% onemocnění rýmou.Rhinovirus je zvláště aktivní během podzimu a zimních měsíců.Proč? Protože Rhinovirus miluje nízkou vlhkostKdyž je vlhkost snížená, váš nos je vysušován a je více citlivý k nachlazení.Mnoho studií dokazuje, že zima a chlad nejsou jediným zdrojem rýmy.Nejlepší věc, kterou můžete učinit pro snížení výskytu rýmy, je pravidelně si umývat ruce.Rhinovirus může přežít až tři hodiny mimo nos.Jestliže se dostane na vaše prsty a vy si jimi otřete nos, buťe si jisti, že ho máte! Co můžete dělat, jestliže dostanete rýmu? Ne mnoho.Antihistaminika a léky pro snížení otoku sliznic /dekogescencia/mohou pomoci zmírnit symptomy.Ale antibiotika bojují jen proti bakteriím a ne proti virům.Dále doporučujeme dostatek odpočinku a pít hodně tekutin.

Zápal plic:Zápal plic je onemocnění, při kterém dochází v malých plicních měchýřcích /alveolech/ k zánětu a jejich naplnění tekutinou.Onemocněnízápal plic může propuknout náhle a ve vážných případech dochází k dechové nedostatečnosti.Původců zápalů plic je mnoho, od virů, přes patogenní houby, parazity, až po úrazy.Nejčastější příčinou je ale infekce bakterií Streptococcus pneumonia neboli pneumokokem.Streptococcus Pneumoniae je mezi dalšími více než osmdesáti pneumokoky tak častou příčionou zápalu plic, že proti němu a dalším 23 nejnebezpečnějším pneumokokům byla vyvinuta vakcína.Vakcína je doporučována lidem nejvíce náchylným k pneumokokové ifekci, jako starším lidem s jinými onemocněními dýchacích cest, sníženou imunitou a jinými chronickými onemocněními.Protože  se zápal plic objevuje častojako komplikace chřipky, je ohroženým zápalem plic doporučována i vakcinace proti chřipce.Přestože, na rozdíl od krátkodobě působící pratichřipkové vakcíny, je účinek očkování proti pneumokokům dlouhodobý, občas je i zde nutno očkování zopakovat. Jste-li ohrožení infekcí pneumokokem, nemusíte hrůzou tajit dech.Dbejte na správnou prevenci a můžete klidně z hluboka dýchat.

Syfilis:Syfilis /neboli lues, či přijíce/ vpadl nahistorickou scénu roku 1494 a to hend epidemií, která se objevila ve francouzské armádě v bitvě uyfilis-spirocheta neapole.Italové ihned pojmenovali tuto nemoc francouzskou nemocí.Francouzové ji na oplátku nazývali Italskou  nebo Neapolskou.Protože část vojáků ve francouzské armádě byli Španělé, kteří se vrátili z Nového světa, odkud někteří předpokládají, že nemoc pochází, označovali ji také nemocí španělskou.Postupně se choroba šířila přes Evropu a tak se stala nemocí Portugalců, polskou nemocí, ruskou atd. Jméno Syphilis přišlo mnohem později, roku 1530 od jména pastýře prokletého Apollonem v básni italského lékaře Girolama Fracastora.
Po inkubační době od několika týdnů až k několika měsícům, se na těle oběti objeví tvrdý vřed.tyto včedy přetrvávají přibližně měsíc, dále následuje vyrážka kůže a symptomy chřipky, trvající týdny až měsíce./během této doby je nemoc nejvíce nakažlivá/Následuje několik týdnů latence a pak se projeví neslavná syfilitická degenerace:páteřní deformity, které způsobí šoupavou chůzi, poškození kardiovaskulárního systému působí "de Mussetovo znameníů /houpání hlavy, nejprve pozorováno u pařížských prostitutek/ a poškození mozku kulminuje duševní chorobou a smrtí.
Dřívější léčba zahrnovala rtuť a arzenik.Dnes se používají mnohem efektivnější léky,jako penicilin a azithromycin, které nemoc velmi redukují.Přesto se však objeví rezistentní kmeny.Riziko nákazy syphilis se zvyšuje u H.I.V. nákazy až pětkrát.Tento mezinárodní mikrob stále zůstává významným veřejným zdravotním rizikem.

Toxická plíseň:Stachybotrys je černá, toxická plíseň, která byla objevena v třicátých letech dvacátého století, kdy na farmách v Ruskuplíseňplíseň onemocněly koně po požití kontaminovaného sena.V nedávné době byla tato plíseň označena za původce"syndromu nemocné budovy".Zatímco samotná plíseň toxická není, produkuje toxiny, způsobující celou řadu zdravotních problémů, jkao vyrážky, horečky, pálení nosu a úst a u osob s astmatem až život ohrožujíci stavy.Tato toxická plíseň neroste na plastikových, betonových a keramických površích, takže plíseň na kachličkách ve vaší koupelně bude asi něco jiného./Existují tisíce různých druhů plísní a mnoho jich je černých/Stachybotrys roste na materiálech obsahujících celulózu, jkao plakáty, překližka, dřevní prach a samozřejmě sláma.Plíseň ke svému růstu potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost.I dkyž dostatek vody má k růstu v prostorách s extrémní vlhkostí vzduchu, nejčastější místa výskytu jsou ta, kde dochází k prosakování vody a častému zaplavení.Nejlepším způsobem, jak si tuto toxickou plíseň držet v odstupu, je udržovat vzdušnou vlhkost pod 60% a ihned řešit všechny závady způsobující vlhkost.A když tuto černou plíseň někde objevíte, lze ji odstranit např. Savem, zvláště z plochých povrchů./Jen nemíchejte Savo s Amoniakem, vznikly by toxické výpary./A když plíseˇm vnikla do zdí a podlahy? Možná je čas je už opravit.

Červ:
Přestože jsou larvy much známy především svým výskytem na odpadcích a fekáliích, právě jejich schopnost požívat rozkládající se maso ječerv učinila užitečnými pro člověka.Již od pradávných časů pomáhaly larvy zachraňovat lidské životy rychlým a důkladným čištěním ran, včetně těch, které byly jinak pro postiženého smrtelné.Odstraňováním mrtvé tkáně lervy mouchy nejen podporují růst tkáně zdravé /které se jinak důsledně vyhýbají/,ale také významně snižují riziko infekce.Přestože byla léčba larvami much používána i před objevem antibiotik, tato metoda získává na významu i dnes, když jinak běžně užívaná terapie nestačí.
Larvy much navíc nacházejí uplatnění i tehdy, kdy zranění by byla pro člověka smrtelná a pomáhají bojovat proti kriminalitě.Mouchy jsou často první, kdo objeví mrtvé tělo a jejich larvy v něm pak rostou předvídatelnou rychlostí.Mouchy sice nejsou aktivní v chladném počasí,ale v teplenajdou oběť v několika minutách, nakladou do ní vajíčka a s tím spustí odpočítávání času.Zjištěním vývojových stádií larev pak mohou kriminalisté zjistit přibližný čas úmrtí a díky tomu i pachatele.Larvy také rády rády relaxují.Zvláště mají v oblibě rybaření a často je najdete na nejpohodlněším místě vašeho domu.





zpět přehled mikrobů


zpět hlavní strana